Hidrogénüzemű V6-os motort kapott a Toyota Hiace

Immár hetedik éve kutatja és fejleszti hidrogénüzemű belső égésű motortechnológiáját a Toyota. A rendszert a lehető leglátványosabban: egy pályaversenyautó fedélzetén mutatta be a világnak az autógyártó. Ezt követően egymás után léptek színre azok az érdekfeszítő prototípusok, amelyek a benzin helyett sűrített hidrogént alkalmazó hajtástechnológia lehetséges felhasználási területeit szemléltették, a veterán autóktól kezdve a Le Mans-i Hypercaron át a sorozatgyártású családi modellekig. Most pedig még messzebb merészkedett a Toyota, a szó átvitt és konkrét értelmében egyaránt, hiszen ezúttal egy Hiace furgont alakítottak át H2-üzemre, hogy aztán Ausztráliában élesben, közúton teszteljék azt a következő hónapokban.

A második generációs Toyota Mirai tüzelőanyagcellás szedánnal szerzett tapasztalatok alapján kialakított, három hidrogéntartályt a padló alatt helyezték el. Az ezekből táplált belső égésű motor a szokásos helyén, az orrban található, azonban az eltérő felhasználási jelleg miatt szóba sem jöhetett az 1,6 literes, soros háromhengeres motor. Ehelyett egy V6-os turbómotort alakítottak át hidrogénüzemre.

A Hiace palettáján eleve szerepel egy 3,5 literes hathengeres szívó benzinmotor (7GR-FKS), a tervezők azonban nem ezt a blokkot használták, hanem a Land Cruiser 300-asban is szolgáló ikerturbós erőforrást (V35A-FTS) vették át, annak tízfokozatú automata sebességváltójával egyetemben. A mérnökök ellenálltak a kísértésnek, hogy megközelítsék az eredeti, szuverén motorteljesítményt, a 163 lóerő és a 354 Nm-es nyomatéki csúcs nagyfokú üzembiztosságot ígér (a blokk eredetileg 415 lóerőt ad le,) miközben bőségesen elegendő a mindennapi szállítási feladatok teljesítéséhez.

Ahogy a Hiace-t műszakilag optimális alanynak találták a kísérlethez, úgy a helyszín kiválasztása sem véletlen. Egyrészt, mert Ausztrália a Hiace egyik legnagyobb exportpiaca, másrészt, mert a földrésznyi ország politikai és gazdasági oldalról egyaránt teljes mellszélességgel támogatja a hidrogénalapú gazdaság fejlesztését. A 2019-ben meghirdetett Nemzeti Hidrogénstratégia a mai napig 6,3 milliárd dollár (1,4 billió Ft) kormányzati támogatásban részesült állami és szövetségi szinten.

Ausztrália 2030-ra H2 nagyhatalommá kíván válni, ami egyáltalán nem hangzik hiú ábrándnak annak fényében, hogy a további 127 milliárd dollár (28,6 billió Ft) összértékű beruházásra tettek ígéretet az érdekelt szereplők, közöttük a Toyota Australia is. Az autógyártó helyi képviseletének altonai gyártóüzeme nem csak a hidrogén előállításával és tárolásával, valamint a mobilitási célű töltő infrastruktúra kiépítésével foglalkozik, hanem üzemanyagcellás áramfejlesztő berendezéseket is gyártanak belföldi és exportpiacokra.

A Hiace H2 projektben több vállalati partner is részt vesz. Az első az ország egyik legnagyobb infrastruktúrafejlesztő vállalkozása, a CPB Contactors: ők egy 12 üléses Hiace Commuter busszal fogják a dolgozókat egy jelentős melbourne-i építőipari beruházás helyszínei között szállítani. Az általuk és más résztvevők által szerzett tapasztalatokat a Toyota a hidrogén-tárolórendszer fejlesztésére, az égési folyamat optimalizálására fogja felhasználni. A projekt távlati célja még izgalmasabb: fel kívánják térképezni egy esetleges hirdogénalapú hibrid felhasználás lehetőségeit. Ebből a szempontból egyébként szintén optimális választás volt a V35A-FTS blokk, hiszen az már ma is elérhető hibrid konfigurációban, méghozzá a Toyota Tundra pickup (és az azzal rokon Sequoia szabadidőjármű) fedélzetén.

Kapcsolódó cikkek

Hírek Itthonról Motor

MV Agusta szalonmegnyitó – Tradíció és innováció találkozása a prémium motorozás világában

Budapest, 2024. december 6. – Magyarország motoros közössége egy újabb mérföldkőhöz  érkezett: megnyílt az első hivatalos MV Agusta szalon, amely az olasz márka exkluzív otthona  Budapest szívében. Az MV Agusta, amely tavaly 80 éves fennállását ünnepelte, nem csupán  motorkerékpárokat képvisel, hanem az életérzés, a hagyomány, a versenyek iránti szenvedély,  az olasz formatervezés és a csúcstechnológia […]

Olvass tovább
Hírek Nagyvilág Race

A Nissan Formula E Csapata készen áll a 11. szezonnyitóra São Paulóban

YOKOHAMA, Japán (2024. december 4.) – A Nissan Formula E Csapata készen áll a GEN3 Evo-korszak megkezdésére. December 7-én elstartol a 2024/25-ös ABB FIA Formula E Világbajnokság a brazíliai São Paulóban. A japán alakulat, az erős 10. szezonra épít, amely során negyedikként végeztek a csapat és pilóta bajnokságban, az újonnan alapított, gyártói bajnokságban pedig harmadikak […]

Olvass tovább
Hírek Nagyvilág Verdák

A DS AUTOMOBILES FELFEDI KÖVEKEZŐ MODELLJE NEVÉT ÉS BELSŐ HANGULATÁT

• A DS Automobiles következő kreációjának neve DS N°8. • Ez az elnevezés új stratégiát takar, melynek keretében egy olyan, 100%-ban elektromos modell mutatkozik be, amely határozottan a luxus világába tartozik. • A DS N°8 felfedi műszerfala dizájnját. DS N°8 : a DS Automobiles új generációja Néhány héttel zászlóshajójának leleplezése előtt a DS Automobiles új […]

Olvass tovább
error: Védett tartalom