A legszebb Lexus egyben a piac legmegbízhatóbb autója is

A J. D. Power idén harmincnyolcadik alkalommal szervezte meg az új járművek kezdeti minőségét szondázó IQS felmérését. A kibővített módszertanú vizsgálat számos fontos tapasztalatot hozott, a rangsor abszolút élén a Lexus LC gran turismo végzett.

A J. D. Power kezdeti minőség felmérésén (Initial Quality Study, IQS) idén különösen sok: közel 100 ezer (egészen pontosan 99 144) felhasználót kérdeztek meg arról, hogy az általuk újonnan vásárolt, illetve lízingelt személyautóval milyen tapasztalatokat szereztek a használat első 90 napja során. A közel negyven évtizede alkalmazott kutatási formulát idén kiegészítették a márkaszervizektől kapott statisztikákkal, amelyek tovább finomították a 277 kérdésből álló, 10+1 fő témakört (infotainment, szolgáltatások, kezelőszervek és képernyők, karosszéria, vezetőtámogatás, belső tér, hajtáslánc, ülések, vezetési élmény, klímaszabályozás, valamint egyéb) lefedő kérdőívekből kinyert eredményeket.

Annak idején azzal a céllal indította útjára az IQS kutatást a J. D. Power, hogy átfogó képet biztosíthasson az autógyártóknak arról, hogy mely területeken kell nagyobb erőfeszítéseket tenniük a minőség javítása érdekében, mára azonban a tudatos autóvásárlók is felfedezték maguknak az informatív kutatást.

A 2023 júliusától 2024 májusáig zajló kutatás számos tanulságos eredményt hozott. A leginkább kiábrándító, hogy a hálózatról tölthető (akkumulátoros elektromos, illetve plug-in hibrid) járművekkel a fent említett kategóriák mindegyikében több probléma akadt, mint a belső égésű motorral szerelt modellekkel. Bizonyos problémák esetében háromszor olyan gyakran kell felkeresniük a szervizt, mintha hagyományos autóval járnának. Míg az utóbbiak átlagos eredménye 100 autóra eső 180 hiba (180 PP100), az akkumulátoros elektromos autóknál ez az érték 266 PP100. Korábban a Tesla az átlagosnál jobban teljesített ebben a mezőnyben, ez azonban már a múlté.

Miközben örvendetes, hogy az autógyártók egyre több veszélyforrásra igyekeznek felhívni a vezetők figyelmét, a figyelmeztetések pontossága nem javult, így az autók mind nagyobb számban idegesítik téves riasztásokkal utasaikat. Hasonlóan problémás az okostelefon-integrációs rendszerek (Android Auto, Apple CarPlay) működése: habár a felhasználók visszajelzései alapján nagy az igény a technológiára, a megbízhatatlan kapcsolódás megkeseríti az élményt. Hasonló a helyzet az autók innovatív kezelőszerveivel, érintőképernyőivel. Itt megint csak a villanyautók vezetik a hibalistát – jó példa erre a Tesla kormánykerékre áthelyezett irányjelzője, amit kifejezetten rosszul fogadott a vevők egy jelentős része.

Ezek után lássuk az egyéni és márkaszintű eredményeket. Az iparági átlag idén 195 PP100 volt, a tömegpiaci márkák (181 PP100) átlagosan jelentősen jobban teljesítettek, mint a prémiumgyártók (átlag: 232 PP100), amelynek típusait nagyobb arányban zsúfolják tele bonyolult online és elektromos funkciókkal.

A konszernek versenyében a General Motors hat, a Hyundai Motor Group és a Toyota Motor Corporation egyaránt négy-négy típusával ért el kategóriagyőzelmet. A legsikeresebb márka a Chevrolet volt négy kategóriaelső típussal, rögtön mögötte a Lexus állt három első helyezéssel. Ez utóbbiak között ott van a Lexus LC (prémium sportautók kategóriája), amely a teljes felmérés abszolút legjobb minőségi mutatóját érte el 100 autóra eső mindössze 106 hibajelenséggel!

A J. D. Power IQS felmérésének érdekes (elsősorban iparági jelentőségű) színfoltja az autógyárak minősítése: itt azt vizsgálják, hogy az adott üzemben készülő típusok hogyan teljesítettek a felmérésen. Ennek az elemzésnek az abszolút győztese, egyben az egyetlen platinaéremmel díjazott létesítménye a Toyota 2. számú takaokai üzeme, ahol 100 gyártott autóra mindössze 16 meghibásodás jut. Ebben a gyáregységben készülnek az észak-amerikai piacra szánt Toyota RAV4, valamint Toyota Venza szabadidőjárművek.

A márkák rangsorát, az egyes méretosztályok és kategóriák eredményeit, valamint az autógyárak besorolásait a cikkünkhöz mellékelt táblázatok tartalmazzák.

Fotók: Lexus, Toyota
Infografika: J. D. Power

Kapcsolódó cikkek

Hírek Nagyvilág Verdák

A Mazda CX-80 lett a legbiztonságosabb nagyméretű SUV az EURO NCAP értékelésén

A Mazda CX-80 elnyerte a szegmens legbiztonságosabb járművének járó címet Japánban alkottuk: a Mazda új zászlóshajója biztonságot, kényelmet, praktikumot és sokoldalúságot kínál A vadonatúj Mazda CX-80-at az Euro NCAP legutóbbi tesztsorozatán a nagyméretű SUV kategória „Best in Class” díjával tüntették ki. A rangos elismerés a Mazda elkötelezettségét tükrözi a biztonság és az innováció iránt. 2024-ben […]

Olvass tovább
Hírek Itthonról Verdák

A Ford 15. éve piacvezető a haszongépjárművek szegmensében és továbbra is a 3. legnépszerűbb márka Magyarországon a személygépjárművekkel összesített újautó értékesítések piacán 2024-ben

Magyarországon 2024-ben a Ford 14.128 új autó értékesítéssel, 9.3%-os piaci részesedéssel a 3. legkelendőbb autómárkának bizonyult a teljes piacot és összes szegmenst egyben tekintve, stabilan megőrizve ezzel a pozícióját. A Ford Pro üzletága immáron 15. éve töretlenül piacvezető a haszongépjárműveknél hazánkban, 2024-ben a Ford mintegy 27%-os kimagasló piaci részesedéssel, 9253 új haszongépjármű értékesítéssel zárt (beleértve […]

Olvass tovább
Hírek Nagyvilág Verdák

Univerzális csodamotort fejleszt a Toyota

Egy kiváló hatásfokú benzinmotor, amely hibrid modellekbe éppúgy beépíthető, mint sportkocsikba vagy akár versenyautókba, méghozzá akár hosszában, akár keresztben? Ilyen erőforrás ma még nincs, de a Toyota már fejleszti. A 2025-ös Tokiói Autószalon egyik legvadabb látványossága volt a GR Yaris M Concept: egy középmotoros kísérleti jármű, amelynek legfontosabb eleméről, a kétliteres turbómotorról semmi érdemi információt […]

Olvass tovább
error: Védett tartalom