Nem telik el úgy hét, hogy valamelyik márka nem mutasson be egy újabb elektromos autót. Úgy is fogalmazhatnék, hogy ezen a vonaton nincsen fék. Valaki teljesen új alapokra helyezi a gyártást, eurómilliárdokat nem kímélve, más a meglévőből próbál főzni. Utóbbi módszert követi a Stellantis is, nincsenek dedikált villanyautói, minden típusa elérhető mild- vagy full hibridként, plug-in-ként vagy elektromosként. Ilyen az ë-C5 AirCross crossover is, a kedves vásárlónak megadja a választás lehetőségét a francia márka. Mi az elektromos változatot kaptuk meg, Comfort Range kivitelben, MAX felszereltséggel.

Citroenhez képest visszafogott külső
Amilyen típusokkal néha meg tudta lepni a vásárlókat és a sajtót a Citroen, ahhoz képest az ë-C5 AirCross maga a visszafogottság. Nincsenek benne túlzások, semmi kirívó, ezzel az Astoria zöld fényezéssel kifejezetten belesimul az egységsugarú SUV-ok mezőnyébe. Részemről ezzel nincs is semmi baj, finoman szólva sem vagyok rajongója a Citroen nem ritkán előforduló agymenéseinek.

Hossza már a D-SUV kategória határait feszegeti, 4,65 méterről beszélünk. A C5 AirCross szélessége tükrökkel már 2,1 méter feletti, magassága 1,68 méter. A tengelytáv alulról súrolja a 2,8 métert, két centivel marad el tőle. Mint látható, tisztességes családi autóról beszélünk, méreteit illetően abszolút kompromisszummentes.

Nem Citroen lenne a Citroen, ha itt-ott ne dobták volna fel érdekes részletekkel az autót. Külön csíkban kapott helyett a menetfény, az ajtók alján lévő műanyag díszt a MAX felszereltségnél egy aranyozott betéttel látták el. Számomra a legérdekesebb részlet a hátsó lámpák voltak, amit a márka fényszárnyaknak nevez és aerodinamikai hasznuk is van: távol tartják a levegőt a karosszériától. Egyszerre elegáns és hatékony, ez tetszik. Valószínűleg a C-oszlopon elhelyezett, fésűre emlékeztető műanyagelem is a jobb aero-t szolgálja.

Hazaérkezés
A belső térre is talán a visszafogott a legjobb jelző. Hol van már az egy helyben álló kormányagyas C4 és társai… Az egyetlen feltűnő elem az egész utastérben a műszerfal két szélén kilógó egy-egy magassugárzó hangszóró. Valószínűleg emiatt jól tudtam érezni magam az autóban a teszthéten, nem tudom értékelni az öncélúságot, a funkciót viszont annál inkább. Többek közt ezért nem értem, hogy miért kellett a vízesést imitáló, hatalmas infotaiment kijelző alá tenni a pohártartókat és egyéb tárolókat. Minden, csak nem ergonomikus.

A központi kijelző tényleg nem kicsi, 13 colos. HD felbontású, szép képet ad, a tolatókamera képén van még mit javítani. Az kijelző aljára került pár klímakezelő gomb, ennek a minősége eléggé alsó polcosnak érződött. Magán a kijelzőn se kell állandóan matatni, a legfontosabb funkciók nagy méretű gombokat kaptak.

A tesztautónk belseje a Hype Grey kivitelt kapta, a másik változat a Blue, azaz a kék. Nekem ez a beltérhangulat jobban bejött, mintha kékben kaptuk volna meg. Rengeteg az újrahasznosított anyag az utastérben, bizonyos pontokon szőlőhajtásokat is tartalmaz, egyenesen Burgundiából. Végre elkezdték lecserélni az igazán olcsó hatású kormány- és bajuszkapcsolókat is, a bumszlik helyett filigrán kapcsolókkal jelezhetjük az irányt vagy törölhetünk ablakot.

Amit sosem lehetett elvitatni a Citroentől, az a belső kényelem. Ezt sikerült átmenteniük az új korszakba is, az Advanced Comfort ülésekben tényleg pihentető utazni. Jó tömésűek az ülések, ha akarom, masszíroz, állítható az oldaltámaszuk, tud mindent. Hátul sem nagyon lehet panaszkodni, jó létezni az ë-C5 AirCross-ban. A csomagtartó 651 literes, ha lehajtjuk az üléseket majdnem 2 köbméterrel gazdálkodhatunk.

Ha felütjük a konfigurátort, egy érdekes dolgot vehetünk észre: a MAX felszereltséghez 20 colos kereket hoz a rendszer, a tesztautón viszont a PLUS felszereltség 19 colos gyémántvágott felnije virít. Ha Grip Control lejtmenetvezérlővel kérjük az autót, akkor kerékméretben egyet vissza fogunk lépni. Nem igazán bántam, ez a 19-es pont jó méret az autóhoz. Ha szeretünk hegyesebben közlekedni, akkor jöhet jól a 20-as, de az autó nem fogja kívánni.

A MAX-ban tényleg minden jóság benne van, a HUD-tól kezdve a 360 fokos kamerán át a napfénytetőig. A hátsó ülések is fűthetők, a fényszórók mátrix-LED-esek, levegőminőség-ellenőrző rendszer is jár, applikációról hűthető-fűthető az utastér.

Előrelépés
Elég sok villanyos Stellantis-terméket próbáltam már ki karrierem során, eléggé kompromisszumos megoldások voltak. Most viszont a konszern neki durálta magát és egy értelmes elektromos hajtást sikerült az ë-C5 AirCross-ba faragni.

Az autó kapott egy 74 kWh-s, rendes méretű akksit, a rendszer feszültsége 400 V, a teljesítménye 215 lóerő, nyomatéka 343 Nm. Kell is a kraft, 2,1 tonnát kell mozgatni. Összkerékhajtás nincs, csak elsőkerekesként érhető el az autó. 11 kW-al tölthető alapból az autó, ’26 szeptemberi gyártástól érkezik a 22 kW-os töltés. Viszont nem kell várni az új gyártásra, ha a Vehicle to Load funkcióra vágyunk, jelenleg is elérhető, tölthetjük a biciklinket az autóról, ennek felára 315.000 Ft. A DC töltés is erősen átlagos, 160 kW. Végre vannak kormány mögötti rekuperációs fülek is!

Az ë-C5 AirCross egy klasszikus értelemben vett közlekedőedény, ne keressük benne a bugit, nincs. Ennek ellenére a hátsó futómű multilink, és az Advanced Comfort lengéscsillapítókat is megkapta. Ezek annyival tudnak többet, hogy a normál lengéscsillapítók végére került egy-egy kisebb gátló, melyek el tudják nyelni az energiát. Tavaly próbáltam az ë-C3 AirCross-ban és emiatt kifejezetten vártam a C5-ben is, de csalódnom kellett. Nem tudta olyan szépen kimozogni az úthibákat, mint a kisebb testvére, első napokban azt hittem, hogy a tesztautó nem is kapta meg ezt a feature-t.

Fogyasztást illetően a nagy Citroen SUV hozza a kategória átlagát. 17,8 kWh-ra jött ki a teszthét fogyasztása, autópálya nem sok volt benne. A katalógus nem hazudik, az is ekkora vegyes fogyasztást ír. Így nagyjából 400 km a hatótáv, autópályán valahol 300-350 km között lehet. Érdemes megrendelni a 395.000 Ft-os hőszivattyút hozzá.

Összegzés
You felszereltséggel a legnagyobb Citroen SUV 17.490.000 Ft-tól indul. A MAX kivitel alapára már 19.290.000 Ft-ra ugrik, innen még pár milliót el lehet költeni a különböző kiegészítőkre, színre, plusz csomagokra.

Nehéz dolga van a Citroennek, mert sűrű a mezőny és olyan pont nem igazán van, ami kiemelné a C5 AirCross-t ebből. Tisztességes munka, jó kidolgozottság, de elektromos autóként maximum erősen átlagos a franciák nagy városi terepjárója. Szeptembertől érkezik a Long Range kivitel, 94 kWh-s akksival, ha jó árat talál ki neki az importőr, akkor már elég jó esélyekkel küzdhet a vásárlók kegyeiért. Aki pedig eddig is Citroent használt, az valószínűleg nem fog csalódni a már most futó szériában sem.