A legendás Le Mans-i atmoszféra
A Le Mans-i 24 órás verseny az endurance-versenyzés legnagyobb presztízsű eseménye, amely 1923 óta meghatározó szerepet tölt be a motorsport világában. A Circuit de la Sarthe több mint 13 kilométeres nyomvonalán 24 órán át tartó verseny különlegességét az adja, hogy nem kizárólag a nyers teljesítmény dönt a végeredményről: a sikerhez elengedhetetlen a technikai megbízhatóság, a kifinomult stratégia, a pilóták állandó koncentrációja, valamint a csapatok hibamentes együttműködése.
A világ vezető autógyártói évről évre egyre szorosabb csatát vívnak a győzelemért. A 2026-os futam is ezt igazolta, hiszen a Toyota, a BMW, a Cadillac és a Ferrari végig az élmezőnyben küzdött.

Több mint 350 ezer néző látogatott ki a helyszínre, hogy személyesen tapasztalja meg az egyedülálló Le Mans-i hangulatot.
Újra csúcson a Toyota
A 2026-os verseny csúcspontja a 7-es rajtszámú Toyota GR010 Hybrid győzelme volt, amely Kamui Kobayashi, Mike Conway és Nyck de Vries vezetésével megszakította a Ferrari hároméves győzelmi sorozatát, és a japán gyártó hatodik összetett Le Mans-i győzelmét szerezte meg.
Kiélezett csata az utolsó órákig
A verseny végig rendkívül kiegyenlített volt a Hypercar kategóriában. A 15-ös rajtszámú BMW indulhatott a pole pozícióból, a Cadillac pedig hosszú időn keresztül komoly esélyesnek tűnt a győzelemre. Az utolsó órákban azonban a Toyota hibátlan tempója és megbízhatósága döntőnek bizonyult.

A befutónál mindössze 10,9 másodperc választotta el a győztes Toyotát a második helyezett 20-as számú BMW-től, ami a modern Hypercar-korszak egyik legszorosabb le mans-i célba érkezésének számít. A Toyota számára tovább növelte az eredmény értékét, hogy a 8-as számú GR010 Hybrid is dobogóra állhatott, így a japán gyártó kettős dobogót ünnepelhetett.
Cadillac és Ferrari: elmaradt áttörések
A Cadillac a verseny jelentős részében az élmezőny meghatározó szereplője volt, és több alkalommal is úgy tűnt, hogy megszerezheti története első Le Mans-i összetett győzelmét. A 38-as rajtszámú autó azonban a hajrában szervokormány-hiba miatt kiesett, ami végleg megpecsételte a csapat esélyeit.

A Ferrari sem tudta ezúttal megismételni az előző évek sikeres szereplését. Az 51-es számú autó ugyan végig versenyben maradt az élmezőnnyel, de sem tempóban, sem stratégiai szempontból nem tudta felvenni a versenyt a legjobbakkal, így a Ferrarinak három egymást követő győzelem után ezúttal be kellett érnie az ötödik legjobb hellyel.
Drámai baleset a 19. órában
A verseny egyik leglátványosabb és legijesztőbb pillanata a 19. órában következett be, amikor Ayhancan Güven Manthey Porsche GT3-as autójának kormányműve meghibásodott a Mulsanne-sikánnál. Az autó nagy sebességgel a védőkorlátnak csapódott, majd visszapattant a pályára. A baleset miatt biztonsági autós szakaszt rendeltek el, amely átmenetileg átírta az élmezőny stratégiáját. A török versenyző szerencsére sérülés nélkül megúszta az incidenst.
További kategóriagyőztesek
Az LMP2 kategóriában az Inter Europol Competition dominálta a mezőnyt, és kettős győzelmet ünnepelhetett. Az LMGT3 osztályban a TF Sport Corvette bizonyult a legeredményesebbnek, Ben Keating, Nicky Catsburg és Jonny Edgar vezetésével.
Versenyzői nyilatkozatok
Nyck de Vries, Toyota Racing: „Rendkívül hálás, megkönnyebbült és boldog is vagyok egyben. Nagyon sok kihívással kellett megküzdenünk a hét folyamán, a verseny könyörtelen volt, sok problémánk akadt, de valahogyan mindig mentünk tovább. Őszintén szólva voltak olyan pillanatok, amikor azt gondoltam, hogy kiestünk a győzelemért folyó küzdelemből, de van egy mondás, miszerint Le Mans maga választja ki a győztesét, és úgy gondolom velünk ma ez történt. A csapatban rajtam kívül mindenkinek volt már egy Le Mans-i győzelme, és nagyon boldog vagyok, hogy ez most az én listámra is felkerült.”

Sheldon van der Linde, BMW M Team WRT: „Először is gratulálok a Toyotának, remek munkát végeztek. A tempó tekintetében egyértelmű ellenfeleink voltak a hétvégén, és úgy gondolom mindenképpen sokat tanulhatunk tőlük. Nyilvánvalóan ők néhányszor már nyertek itt korábban, nekünk pedig ez az első dobogós helyezésünk Le Mans-ban, ezért erre nagyon büszkének kell lennünk, de fájdalmas érzés mindössze 10 másodperccel elveszíteni a győzelmet, és nem tudhatjuk mikor lesz legközelebb erre esélyünk. Remélhetőleg jövőre újra megpróbálhatjuk.”

Sébastien Buemi, Toyota Racing: „Végeredményben ez egy hihetetlen nap a csapat számára. Új autóval, új névvel és színekkel kezdtük a szezont, és nyerni tudtunk Imolában és itt is, ami igazán lenyűgöző teljesítmény. Az eredményeink megmutatták mennyire alkalmazkodóképes a csapat, sikerült megérteni mi nem működött jól tavaly és erősebben visszatérni. Természetesen mi egy kicsit csalódottak vagyunk a 8-as autó kapcsán, mert úgy gondoltuk jó esélyünk van a győzelemre, de ehhez mindig egy kis szerencsére is szükség van, és a verseny vége felé nagyon nehéz volt megjósolni, mi lehet a helyes stratégia. Cseréljünk-e kereket vagy sem, nem igazán tudhatod mi a helyes döntés, valamint a biztonsági autós szakaszok is nagyban befolyásolták a verseny kimenetelét, és sosem tudhatod előre melyik esemény milyen fordulatot fog előidézni. Mindezek a történések nagyban befolyásolták a verseny végeredményét, de összességében boldogak vagyunk az első és harmadik hellyel. Fantasztikus eredmény, amit meg fogunk ünnepelni a csapattal, és jövőre megpróbálunk újból harcba szállni a győzelemért.”
Összegzés
A 2026-os Le Mans-i 24 órás a Hypercar-korszak egyik legszorosabb és legmagasabb színvonalú versenyét hozta. A Toyota négy év után tért vissza a győztesek közé, megszakítva a Ferrari sikersorozatát, miközben a BMW és a Cadillac az utolsó órákig komoly kihívóként lépett fel.
Írta: Kolozsvári Éva
Fotók: Landek Norbert