Hipertérugrás – KIA EV6 GT teszt

A KIA EV6 a koreaiak decens, jól összerakott, hatékony villany-crossovere, amely 2022-ben elnyerte az Év Autója díjat is. Nekünk is volt hozzá szerencsénk, kedveltük a 228 lóerős változatot. Viszont az ázsiai gyártók sem szeretnének lemaradni a Tesla és a többi lóerő-hajhász villanyautó-márka mögött, hiszen az elektromos autózás még mindig valamilyen szinten a lenyűgözés korszakában tart, ahol lassan mínuszban mérjük a 0-100-as sprintet. Ezért a KIA, amelynek egyébként nem nagyon van motorsportos múltja, az inkább a Hyundai asztala a konszernen belül, úgy gondolta, odacsapnak egy kicsit és tavaly bemutatták az EV6 585 lóerős, duplamotoros, összkerékhajtásos verzióját, a GT-t. A márka annyira komolyan gondolja a GT-t, hogy a konfigurátorban is külön modellként szerepelteti.

Majdnem sleeper

Külsőre, pláne az importőri tesztautó versenymatricázásával, könnyen megkülönböztethető a sima utcai EV6-októl a GT változat. 21 collos felniken gördül, melyeken 255/40-es gumik feszülnek. A neonzöld féknyergek csak ehhez a kivitelhez járnak, és 380 mm-es tárcsákba harapnak bele. Kell is, hiszen a kis híján 4,7 méteres autó önsúlya 2,1 tonna felett van. Hasmagassága 5 mm-el alacsonyabb a gyengébb változatoknál. A matt, Moonscape elnevezésű fényezés csak ehhez a változathoz rendelhető, felára 495 ezer Ft.

Az autó első lökhárítójába aktív lamellákat építettek, melyek helyzettől függően nyitnak-zárnak, a jobb légellenállás érdekében. A kilincsek a karosszéria síkjába simulnak, hasonló okokból. A GT változat orra jobban díszített, mint az átlagos verzióké.

Oldalnézetből látszik igazán, milyen hatalmas autóval van dolgunk. A már fentebb említett 4695 mm-es hosszhoz, 1890 mm-es szélesség és 1545 mm-es magasság társul. A tengelytáv luxus limuzinokkal vetekszik, 2900 mm. A „vékony” sportülések miatt a hátsó lábtér nagyobbnak is érződik, mint az átlagos EV6-okban.

Hátulról már nehezebb megkülönböztetni, a függőlegesen álló prizmák és a szintén függőleges tolatólámpa azért segítenek. A csomagtérajtó jobboldalára került egy kis szolid GT felirat. A hátsó lámpa egy teljes egység az autó egyik oldalától a másikig. A töltő jobb hátul kapott helyet.

Sportos belső

A normál verziókhoz képest igazán az üléseken fedezhető fel a sportosság. A GT egybefejtámlás kagylóülései kézzel állíthatóak, maga a héj sokkal vékonyabb, egy gyengébb versenyautóban is elmennének. Az alcantarás-műbőrös székeket neonzöld varrás dobja fel. Sajnos, a jó támasztásnak ára van, a vezetőülés bal combtámasza már elég viseletes volt a tesztautóban. A hátsó ülések nem kagylósítottak, inkább egy padra hasonlítanak az elsőkhöz képest. Pedig ilyen erő mellett lehet, nem lenne baj, ha ezeknek is lenne valami tartása.

A műszerfal tetejét, a könyöktámaszt karbonmintás műanyaggal vonták be, szintén a sportosság jegyében. A kormány megkapta a kis zöld, GT-feliratú varázsgombját, amivel hipertérugrást lehet végrehajtani és a szemünkkel megnézni a saját tarkónkat. A peres gumiknak, a feszes futóműnek és az elsőosztályú magyar utaknak ára van, sajnos a tesztautó középkonzolja már elég istenesen zörgött. A beltér ezenkívül nem nagyon tér el az olcsóbb tesóktól.

A praktikum nem lett feláldozva a gyorsan menés oltárán. A csomagtartó csak 10 literrel kisebb a gyengébb EV6-hoz képest, és a frunk, azaz az első csomagtartó is megmaradt, a duplamotorosság ellenére. A sportülések hátuljára viszont nem került térképzseb. A V2D-funkciót is megkapjuk, azaz az autóról tölthetünk különböző elektromos eszközöket.

Az autó felszereltségét nem tudjuk változtatni, van a fullextra és kész. Ez tartalmazza a 360 fokos kamerát, a 14 hangszórós Meridian prémium hifit (bár az én emlékeimben az élt, hogy a 228 lovas polgári változatban szebben szólt), fűthető kormányt és szintén fűthető első-hátsó üléseket, a szélvédőre vetített kijelzőt, a nyitható napfénytetőt, a hőszivattyút, az akksik hűtését-fűtését és természetesen mindenféle hárombetűs vezetési segédletet.

Rakéta

Térjünk is a lényegre, a menésre! A KIA EV6 GT 585 lóerővel és 740 Nm-el gazdálkodik, mindezt két villanymotor állítja elő és összkerékhajtással juttatja az aszfaltra. Az akksipakk 77,4 kWh-s, azaz megegyezik az erősebb polgári változatokkal. A 0-100-as sprintet GT módban 3.8 másodperc alatt tudja le. Egyszerűen brutális, még sofőrként is. Utasoknak pedig nyaktörő mutatvány, ha nincsenek felkészítve arra, mi fog történni. A tesztnapok alatt nem került mellém igazi sportautó, hogy egy picit össze tudjuk mérni a tudást, természetesen csak kutatási célból, de el tudom képzelni, hogy a középmotoros V8-as Ferrarikat és Lamborghiniket megeszi reggelire. Egy Golf GTI-vel sodort össze az élet csak, de ő nagyon gyorsan összement a visszapillantó tükörben. A végsebességét nem próbáltam, papíron 260 km/h. A GT mód mellett természetesen megvannak az ECO, Normal és Sport módok is, utóbbi kettőben is lazán lehagyunk bárkit. Ha csak közlekedünk és próbálnánk észrevétlenek maradni, akkor jobb, ha ECO módra váltunk, hiszen ekkor kicsit több kell egy bokamozdulatnál ahhoz, hogy a csillagközi térbe kerüljünk.

A gumikat elég szépen eszi az EV6 GT, ebben a nyári szezonban már a második szett volt rajta és ez is már a végét járta, pedig csak június volt. Természetesen ez egygazdás autónál más, a tesztautót mindenki úgy gyilkolja, mintha kötelező lenne. Bár ne felejtsük el, a villanyautók a nagy súly és az azonnali teljesítményleadás miatt egyébként sem a gumik barátai és ehhez nem kell 585 lóerő.

A futómű kemény, feszes, amilyennek lennie kell egy ilyen autóban. A kényelem ebben az esetben az utolsó szempontok között szerepelhetett csak. Elöl McPherson, hátul többlengőkaros felfüggesztést használ az EV6 GT. Az autó jól kanyarodik, a súlypont alacsonyan van az akksik miatt, az ülések pedig fognak, ahogy illik. A fékek megdolgoznak a pénzünkért, 2,2 tonna nem viccel, de állják a sarat.

A töltése három fázisról 11 kW, egy fázisról 7,5 kW. 350 kW-al tud gyorstölteni, ekkor 18 perc kell 10-ről 80%-ra. A fogyasztás ECO-ban egy-egy út során tud akár 14 kWh/100 km lenni, de a nagy átlag inkább 17 körül alakul, ha tapossuk neki, akkor viszont 24-26 kWh-al kell számolunk. Ez ilyen, a villanylovakat ugyanúgy etetni kell, mint a benzineseket, csodák nincsenek. Maga a rendszer, a rengeteg lóerő ellenére, hatékony, a kormány mögötti fülekkel jól beállítható a rekuperáció mértéke, ezt mindig is szerettem a KIA-Hyundai konszern villanyautóiban.

 

Értékelés

Csak egy rövid sztori, ami a teszthéten történt velem: az egyik óbudai mosónál előttem mosta az EV6-ját egy srác, a 325 lóerős változatot. Végül a porszívózásnál egymás mellé kerültünk, természetesen azonnal megvolt a téma. Gyorsan kikérdeztük egymást a két autóról, aztán elhagyta a számat a kulcsmondat: „Bármikor elcserélném tiedre, ha ez az enyém lenne”. Azt a 325 lóerőt a Hyundai Ioniq 6-ban már megtapasztaltam és számomra a bőven elég kategóriát képviseli.

A villanyautózás egy kétarcú valami még mindig, bár erről sok esetben nem csak a gyártók tehetnek. Tengernyi lóerő, még több nyomaték, ráadásul azonnal, nulláról, iszonyatos súly és hiába nem eszi a fékeket a rekuperáció miatt, a gumikat duplán zabálják. Mindezt elviekben a klímavédelem jegyében.

Nálam viszont mind az elektromos autózás, mind a hibrid autózás a hatékonyságról és a fenntarthatóságról szól. Az átlagos, 200 lóerő körül villanyautók is úgy lőnek ki, mint a golyó, de mégis hajkurásszuk a lóerőket és építünk kamion nehézségű autókat, amivel aztán az amúgy sem túl jó állapotú útjainkat terheljük, a parkolókban pedig ugyanannyi vagy több helyet foglalunk, mint eddig. Jó tapasztalat volt az EV6 GT, de remélem, inkább marad unikum, mint általánosság.

A KIA az EV6 GT-t 34 millió forint körül méri. Nem kevés, de a többi, hasonló erejű villany crossover sem olcsó. Házon belül a Hyundai Ioniq 5 N most lépett porondra és erősebb is, mint kiás testvére. A Tesla Model Y Perfomance 534 lóerővel lép a ringbe. A Ford Mustang Mach-E és a Jaguar I-Pace kicsit gyengébbek, de árban ott mozognak ahol az EV6 GT. A kiemelkedően erős villanyautóra vágyó vásárlók is el lesznek kényeztetve, ez biztos, és a KIA az elektromos autó fejlesztésben szerzett hatalmas tapasztalatával előnyből indul.

További képekért kattinsatok a galériára a Facebook oldalunkon!

Kapcsolódó cikkek

Teszt Verdák

Kisautó, másként-Toyota Yaris Hybrid Premiere Edition 130 LE

Ritka az olyan modellfrissítés, amikor inkább a tartalom változik, nem a külső. A Toyota viszont épp így fejlesztett, új hibridhajtás került a Yarisba! 2019-ben mutatkozott be a japánok 1999-es születésű kisautója, a Toyota Yaris negyedik generációja. A modell nagyon jól megvolt az elmúlt években, melyet jól mutat, hogy szegmensében Európa legnépszerűbb autójának mondhatja magát. A […]

Olvass tovább
Hírek Nagyvilág Verdák

A DS AUTOMOBILES FELFEDI KÖVEKEZŐ MODELLJE NEVÉT ÉS BELSŐ HANGULATÁT

• A DS Automobiles következő kreációjának neve DS N°8. • Ez az elnevezés új stratégiát takar, melynek keretében egy olyan, 100%-ban elektromos modell mutatkozik be, amely határozottan a luxus világába tartozik. • A DS N°8 felfedi műszerfala dizájnját. DS N°8 : a DS Automobiles új generációja Néhány héttel zászlóshajójának leleplezése előtt a DS Automobiles új […]

Olvass tovább
Hírek Itthonról Verdák

Már rendelhető Magyarországon az új Opel Grandland

Az induló ár hibrid hajtással 12.490.000 forint Az Opel új zászlóshajója januárban érkezik a márkakereskedésekbe Rendelhető teljesen elektromos változat 17.990.000 forinttól és plug-in hibrid 15.990.000 forintos induló áron Budapest/ A teljesen új alapokra épülő Opel Grandland megérkezett Magyarországra. A márka legújabb és legnagyobb szabadidő autóját június közepén Budapesten már megmutattuk. Azóta néhány teszt is megjelent […]

Olvass tovább
error: Védett tartalom